CBSE Affiliation No.: 2130647 (1 Apr 2020 to 31 Mar 2025) | School Code : 60287 | Call US : +91-0120-4660000, 4670000 | Email Id : info@dpsindirapuram.com | Contact Us | Online Fee Payment | ERP LOGIN
Our Achievers in Inter School Competitions for the session 2021 - 2022 |
|||||||
S.N | Date of Competition | Event | Category | Name of Participants | Class | Venue | Result |
1. | 10.7.2021 | Com Conclave 2021 | The Business Bulletin | Suhana Gupta | XII-J | Gyan Bharti School, Saket | 2nd Prize |
Prtithika Vajpeyi | XII-G | ||||||
2. | 26.7.2021 | Sadbhawna 2021 | I Act | Bhaskar Panicker | VII A | Seth Anandiram Jaipuria | 3rd Prize |
Just a minute | Harsh Kakkar | XII D | 2nd Prize | ||||
Ode to Nature (Solo Dance) | Ananya Negi | X A | 2nd Prize | ||||
Yin and Yang (Duet Dance) | Shravya Singh | VI F | 1st Prize | ||||
3. | 26.07.2021 | Bot 2021 | Techfrenzy (Technical Ad Enactment) | Anushree Rajvanshi | VIII J | Mayoor Noida | 3rd Prize |
Anirudh Kundu | VIII A | ||||||
4. | 10.8.2021 | Luminarium | Anything But Silent | Bhavin Pant | VIII D | DPS Dwarka | 3rd Prize |
Genesis -Biology Club | Truculenter | Samridhi Biswas | VIII E | 3rd Prize | |||
Priyanshu Saxena | |||||||
French | Make a power point presentation | Krishiv Batra | VI G | 3rd Prize | |||
Malvika Chawla | VII H | ||||||
Vaanya Rastogi | VIII F | ||||||
French | Write a story with a moral in French | Siddharth Basu | X L | 3rd Prize | |||
Kaustubh Tripathi | X A | ||||||
Arihant Kapkoti | IX A | ||||||
Vriti Dutt | IX K | ||||||
Political Science | PPT | Somya Gupta | XII L | 2nd Prize | |||
Spanish | Una Batalla del Pincel | Molly Sharma | IX J | 2nd Prize | |||
Tanay Gupta | X L | ||||||
Art | Creative Crayons | Avishi Agarwal | VI J | 3rd Prize | |||
Crafty Inkling | Ujjwal Baranwal | IX H | 2nd Prize | ||||
Dance | Indian Dance | Kashvi Taneja | VII H | 2nd Prize | |||
Dance | Western Dance | Shravya Singh | VI F | 3rd Prize | |||
5 | 13.08.2021 | Creo - 2021 | The Grand Recital | Mehr Sangwan | NUR G | Nehru World School | Excellence |
Act it Out | Raavi Sharma | NUR B | Merit | ||||
Once Upon a Time | Atharv Mishra | PREP C | Excellence | ||||
Dancing Superstar | Prisha Vadgama | PREP B | Merit | ||||
6 | 14.8.2021 | Crescendo | Western Instrumental | Anahad SIngh | X D | DPS Dwarka | 3rd Prize |
Solo Indian Instrumental | Anay Choudhary | VIII K | 2nd Prize | ||||
Kirdar Club | Vaad Vivad Pratiyogita | Kushagra Sharma | X K | Best Interjector | |||
Mosaic -The Art Society | Poster Making | Kavika Singhal | VIII H | 2nd Prize | |||
Mandala Art | Jannat Adhikari | IX H | 1st Prize | ||||
Ujjwal Baranwal | IX H | Special Mention | |||||
Mixed Media | Kashish Mehra | XI G | 2nd Prize | ||||
History | I Object | Neelansh Singh | XI L | Special Mention | |||
Bhadra Bijoy Panicker | XI K | ||||||
Hell hath no fury a woman (Role Play) | Netanya Rastogi | XII I | Special Mention | ||||
Ecclesia | Group Discussion | Jigyasa Sharma | XII C | 3rd Prize | |||
Political Science | Monologue (Freedom Fighter) | Lakshya Singh | X A | 2nd Prize | |||
7 | 16.08.2021 | MINET X 2021 | Photography | Priyanshi Sachan | XI E | The Mother's International School | 1st Prize |
8 | 21.08.2021 | Flux | Epsilon | Shiva Shaklya | XII F | DPS Dwarka | 1st Prize |
Anoushka Khare | XII F | ||||||
Parth Bhatt | XI E | ||||||
Kushagra Ambashta | XI E | ||||||
Crescendo | Senior Solo Singling Competition | Kalika Mathur | XII K | 1st Prize | |||
Ionista | Clandestine | Satvik Pandey | X L | 3rd Prize | |||
Economics | Vivaad Ecophoria | Ananya Choudhary | IX D | Best Interjector | |||
French | Poem Recitation | Jahnavi Gupta | VI C | 2nd Prize | |||
Tanishi Malhotra | VII H | ||||||
Navya Bedi | VIII D | ||||||
Geosthte | Paper Presentation | Ansh Vipul Gaur | X A | 3rd Prize | |||
Madhav Bansal | IX K | ||||||
Ingenious | Logic Wars | Arjun Shende | X I | 2nd Prize | |||
Isha Tayal | X L | ||||||
9 | 26.08.2021 | Commerce Conclave 2021 | Commerce Doodle | Navya Jain | XI G | G D Goenka Public School Ghaziabad | 1st Prize |
Ad with a twist | Pranjal Singh | XII G | 3rd Prize | ||||
Vanijyaya Attakshari | Shaurya Singh Jarnwal | XII H | 3rd Prize | ||||
Guftgu - The Talkshow | Suhana Gupta | XII J | 2nd Prize | ||||
Utkarsh Pant | XII I | ||||||
Aditya Prasil | XII G | ||||||
10 | 27.08.2021 | Vanijya Mahotsav | Eco Vikings | Suhana Gupta | XII J | DPSG Meerut Road | 3rd Prize |
Vanijya Quiz | Mohit Bhatnagar | XI J | 3rd Prize | ||||
11 | 28.08.2021 | Creo 2021 | Shape O' Magic | Ritanshika Chauhan | NUR A | Nehru World School | Excellence |
Mould it Out | Namish Bansal | PREP K | Excellence | ||||
Tools for my canvas | Shivkashi Gupta | PREP G | Merit | ||||
12 | 30.08.2021 | Utsav 2021 | Rhythematic Moves | Aarvi Vashisht | NUR | St Thomas School, Indirapuram | 2nd Prize |
13 | 02.09.2021 | IT Fest | Cyber Gaming League | Kushagra Pal | X A | DPS Greater Faridabad | 3rd Prize |
Vocalize SNR | Lakshay Singh | X A | 3rd Prize | ||||
Vocalize JNR | Ananya Chaudhary | IX D | 1st Prize | ||||
14 | 11.09.2021 | Melange 2021 | French Promo | Dhruv Garg | IX K | Seth Anandram Jaipuria | 3rd Prize |
Drop Mic | Yashaarth Srivastav | IX F | 3rd Prize | ||||
Finally Literacy | Adarsh Agarwal | XII K | 1st Prize | ||||
Euphoria | Medha Sharma | VIII F | 3rd Prize | ||||
15 | 26.09.2021 | Bharat Vikas Parishad-2021 | Geet Manjari | Akansha Chaudhari | XII C | 2nd Prize | |
16 | 28.10.2021 | Art Poetica | Blend Art | Tanushree | XI L | DPS R.K. Puram | 1st Prize |
Manasvi Singh | XI B | ||||||
Lime in Rhyme | Priyanshi Pandey | VIII A | 3rd Prize | ||||
Artistic Poesy | Diya Pant | IX H | 1st Prize | ||||
17 | 13.11.2021 | Wunderkind | Online quiz on Germany | Arshia Agarwal | VII | Max Muller Bhawan New Delhi with DPS R K Puram | Top 100 (around 4000 participant) |
Aditya Raj Chopra | VIII H | ||||||
Anand Agarwal | VIII H | ||||||
18 | 30.11.2021 | Rhythm of words | Rhyme o Mania | Reyansha Singhal | NUR B | Father Agnel School, Vaishali | 2nd Prize |
19 | 21.12.2021 | Jashn - e - Azaadi | Atam Nirbhar Bharat Declamation | Tanushree | XI L | DPS R.K Puram | 1st Prize |
Mahan Vibhutiyon se Sakshatkar | Pragya Ghosh | IX H | 3rd Prize | ||||
A Rendition od Psychological Anguish Skit | Prerna Srirajsi | XII L | 1st Prize | ||||
Tamanna Rathi | XII L | ||||||
20 | 18.01.2022 | Code 21-22 | Gaming | Arnav Paul | XI D | A.P.J. Noida | 1st Prize |
Suryavardhan Dixit | XI E | ||||||
Archit Amey | XI F | ||||||
Harshit Basu | XI I | ||||||
Yoga Veturi | XI J | ||||||
21 | 22.01.2022 | SANSKRIT DOOTAM | Online Inter School Olympiad | Sammohit Rastogi | VIII J | DPS Rajnagar Ghaziabad | 100 % |
Shivank Maheshwari | VIII L | 93 % | |||||
22 | 28.01.2022 | Language Festival | Raso ki Fuhar | Aryaki Jha | XI | DPS RK Puram | 3rd Prize |
23 | 28.01.2022 | Inter School Art Fest | Poster Making | Abia Khan | VII I | Silverline Prestige School | 2nd Prize |
Aanya Das | VIII C | 1st Prize | |||||
24 | 05.02.2022 | OXAMITE V 2.0 | Game Bot | Soumi Khanna | XI D | Bal Bharti Public School, Noida | 1st Prize |
Suryavardhan Dixit | XI E | ||||||
Aloh Arya | XI H | ||||||
Harshit Basu | XI I | ||||||
Yoga Veturi | XI J | ||||||
25 | 05.02.2022 |
Vardayini Solo Singing Competition |
Anavi Gupta | VI C | G.D Goenka Public School | 1st Prize | |
26 | 18.02.2022 | Creative Fable Competition | My Mythycal Creature | Archit Khandelwal | VII A | Goethe-Institute/Max Mueller Bhawan, New Delhi | Best, most creative and imaginative creature |
Our Achievers in Inter School Competitions for the session 2020 - 2021 |
|||||||
S.N | Date of competition | Event | Category | Name of participants | Class | Venue | Result |
1 | 20.5.2020 | Legacy 2.0 | Scratch Story/Gaming | Aditya Verma | IX G | D.A.V. Public School Pratap vihar | 1st Prize |
2 | 26.5.2020 | Veethika 2020 | Madhubani painting (Indian Heritage) | Aqeedah Zartab | VIII K | D.A.V. Public School Pratap vihar | 1st Prize |
3 | 20.7.2020 | Ordin@trix | Anim@trix | Aayush Jha | VI F | TAGORE INTERNATIONAL SCHOOL | 2nd runners up |
4 | 1.8.2020 | Battle of Titans 2020 | Quizomania | Anirudh Kundu | VII I | Mayoor School, Noida | 2nd Prize |
5 | 8.8.2020 | Comm-Passion 2020 | Vigya-Pun | Vansh Raj Kaul | XII H | Ahlcon International School, Mayur vihar | 3rd Prize |
Ishmeet Singh | XII F | ||||||
Shreya Sharma | XII I | ||||||
On the Brighter side | Sanchit Tripathi | XII J | 1st Prize | ||||
Mic Drop | Sannidhya Nagpal | XII I | 2nd Prize | ||||
6 | 13.8.2020 | CREO International 2020 | Yoga - A way of life | Vania Pandey | VI L | Nehru World School | Excellence |
i Move i Create | Kashvi Taneja | VI K | Merit | ||||
Newsroom | Sharmishtha Narayan Singh | VI B | Excellence | ||||
Verse Declamation | Palakshi Chauhan | VII I | Excellence | ||||
Collage making | Raashi Modwal | X D | Excellence | ||||
Doodle Art | Aasmee Gupta | VII D | Excellence | ||||
Know ur Heritage | Bhadra Panicker | X K | Special mention | ||||
Start up super star | Arush Vipul Gaur | IX I | Merit | ||||
Stem | Aadya Pandey | X A | Excellence | ||||
Music Rhythms | Kallika Mathur | XI K | Excellence | ||||
Dancing Super star | Gyanvi Bharadwaj | Nur K | Merit | ||||
Act It out | Anwita Gupta | Nur B | Excellence | ||||
Shape o magic | Agam Sinha | Nur F | Merit | ||||
Once upon a time | Kritin Joshi | Prep F | Excellence | ||||
Tools For My Canvas | Kiaan Rawat | Prep A | Merit | ||||
Grand Recital | Myra Khandelwal | Nur D | Excellence | ||||
7 | 22.8.2020 | Annual Fest - Luminarium | Verse It Down | Diya Pant | VIII G | DPS Dwarka | 2nd Prize |
Dhiren Gupta | VII C | ||||||
All the Page's Stage | Tanvi Kapoor | XII K | Special Mention | ||||
Adya Chetiya | XII K | ||||||
Dramatis Personae (Monologue) | Anushree Rajvanshi | VII F | 1st Prize | ||||
Aryaki Jha | X E | Special Mention | |||||
Devna Singh | IX B | ||||||
Rohan Amlani | IX D | ||||||
Rishit Mathur | IX H | ||||||
Collage Making / Collage Making on Indo German Friendship | Vansh Kumar Jain | VII A | 3rd Prize | ||||
Mannan Gupta | VIII H | ||||||
Erstwhile Leaders in Modern times | Ishita Mishra | XII L | 1st Prize | ||||
Meme Making | Arnav Khandelwal | X A | 2nd Prize | ||||
Masked | Nishant Tyagi | XII K | 1st Prize | ||||
Wordsworld | Tanushree Singh | X B | 2nd Prize | ||||
Samriddhi Paul | IX H | ||||||
Write a poem in Spanish entitled "La Poesia En Tiempos De Cuarentena" | Suhani Goel | X L | 3rd Prize | ||||
Metonymy (Literary Hunt) | Nimesh Singh | XII L | 3rd Prize | ||||
Ananya Madan | XII L | ||||||
29.8.2020 | Erudite ( Best Out of Waste) | Aditya Sharma | VIII C | 2nd Prize | |||
weave-a-Case | Neelansh Singh | XB | 1st Prize | ||||
Deepti Srivastava | XK | ||||||
Epsilon | Gayatri Pujari | XI F | 3rd Prize | ||||
Shiva Shaklya | XI F | ||||||
Payal | XI F | ||||||
Diya Jindal | XI D | ||||||
8 | 31.8.2020 | R'IMPRESSARIO FIESTA 2.0 | The UDDYAM - E- GRAAM | Ananya Sharma | XI I | Ryan Internationl School, Rohini | 2nd Prize |
Sia Batra | XI I | ||||||
The Treasherlocked | Jaya Vaish | XI G | 1st Prize | ||||
Anusha Lakhotia | XI G | ||||||
The Conquer Quest | Harshul Agrawal | XIIG | 1st Prize | ||||
Priyanshi Kwatra | XII G | ||||||
9 | 31.8.2020 | Technolympics 2.0.20 | Battle of brains(online quiz) | Sahasrad Thakur | XII D | Cambridge Noida | 3rd Prize |
Madhavan Gupta | IX A | ||||||
10 | 31.8.2020 | Inter school Aquatic meet | swimming trivia quiz | Shristi Rawat | XII H | G .D.Goenka, Greater Noida | 1st Prize |
Manaswani Singh | X E | ||||||
Manjeev Singh Sahni | XI K | ||||||
11 | 6.9.2020 | Geet Manjari 2020 | Song competition | Sadhika Mathur | VIII I | Bharat Vikas parishad Indirapuram | 2nd Prize |
12 | 9.10.2020 | Ecoflunce | Economania | Nimesh Singh | XII K | DPS Mathura Road | 1st Prize |
13 | 12.10.2020 | Beyond the blues | Lyrical Musings | Gayatri Pujari | XI F | Bal Bharti School | 1st Prize |
Hindi Declamation | Sai Krishna | IX J | 1st Prize | ||||
Psycho Daily | Prerna Srirajsi | XI L | 1st Prize | ||||
Anjney Mittal | XII K | ||||||
14 | 13.10.2020 | Inter Dps Quiz | Quiz | Manjeev Singh Sahni | XI K | DPS R.K. Puram | selected in the list of top 5 |
Ritwiz Jha | XL | ||||||
15 | 27.10.2020 | Berserka | Customer Care | Aadya Murgai | XII G | Ryan International, Mayur Vihar | 2nd Prize |
Photo Journalism | Dev Swaroop | XI J | 2nd Prize | ||||
Aviral Agarwal | XI J | ||||||
Eloquent Art | Anusha Lakhotia | XI G | 2nd Prize | ||||
AD VID | Shreya Sharma | XII I | 1st Prize | ||||
Jiya Sharma | XI G | ||||||
16 | 30.10.2020 | Goenkan Grandeur 2020 | Abhimanch | Aditya Prasal | XI G | G D Goenka Public School | 1st Prize |
Aryaki Jha | X E | ||||||
Katyayani Singh | XI K | ||||||
Devna Singh | IX B | ||||||
Rishit Mathur | IX H | ||||||
Shreya Chopra | XII L | ||||||
Vansh Raj Kaul | XII H | ||||||
Adya Singh | XI K | ||||||
Graffito | Kavya Jindal | XII G | 2nd Prize | ||||
Speech-Craft | Anvika Jain | Prep B | 1st Prize | ||||
Rhythmic Rendition | Myra Khandelwal | Nur D | 1st Prize | ||||
17 | 12.11.2020 | VANIJYA MAHOTSAV-2020 | Snap-a-Shot | Aadya Murgai | XII G | DPS, Ghaziabad, Meerut Road | 1st Prize, Overall 2nd Prize |
Aarohi Jain | XII G | ||||||
18 | 19.11.2020 | Swar -classical competition | song competition | Kalika Mathur | XIK | Cambridge School Indirapuram | 2nd Prize |
19 | 19.11.2020 | Aura | Mukhote (mime) | Swareet Dubey | VIII K | Cambridge School Indirapuram | 2nd Prize |
20 | 26.12.2020 | Art Poetica | Poetic Sihouette | Diya Pant | VIII G | DPS R.K.Puram | 1st Prize |
Blend Art | Nishant Tyagi | XII K | 2nd Prize | ||||
Jigyasa Sharma | XI C | ||||||
21 | 22.11.2020 | Exun 2020 | Cubing 2x2 | Ranveer Kapoor | IX F | DPS R.K.Puram | 1st Prize |
22 | 26.12.2020 | Virtual Inter school AI and coding competition | Thinker | Arshia Chawla | VI C | K.N.Modi Global School | 3rd Prize |
23 | 26.12.2020 | India Fest | Weave A Story | Tasmia Haider | IXA | DPS RK Puram | 2nd Prize |
Arundhati Hazra | XK | ||||||
24 | 29.01.2021 | Clean Space Competition | Chomu Vs Champion | Anirudh Kundu | VII I | Nagar Nigam | 1st Prize with Rs. 5000 |
Jivitesh Bakshi | IX J | 2nd Prize with Rs. 3000 | |||||
Arush Vipul Gaur | IX I | 3rd Prize with Rs. 2000 | |||||
25 | 29.01.2021 | Melange 2021 | La Publicité | Arshia Kharbanda | IX L | Birla Vidya Niketan | 3rd Prize |
Afsaana | Sai Krishna | IX J | 2nd Prize | ||||
Sanskrit Sambhasan Pratiyogita | Bhadra Panicker | X K | 1st Prize | ||||
La Bonita Portada (Spanish) | Anushree Rajvanshi | VII F | 2nd Prize |